Eπτά και...λίγα ήταν!

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε το «Χρυσό Παπούτσι» ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Η Ρεάλ Μαδρίτης με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει χατ τρικ, συνέτριψε με 7-1 την...
Οσασούνα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Πριμέρα Ντιβιζιόν.
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξεκίνησε φορτσάτος από την αρχή και στο 23ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Οσασούνα παρότι κατέβηκε με αρκετές απουσίες έκαναν το λάθος και ισοφάρισαν με τον Μπαλντέ οκτώ λεπτά αργότερα μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της Μαδριλένων.
Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ, αφού ο Πέπε με κοντινή κεφαλιά στο 34' έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ρεάλ, ενώ ο Ιγκουαΐν με όμορφο πλασέ έκανε το 3-1.
Στην επανάληψη η «βασίλισσα» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ. Στο 53’ ο Οζίλ αντράπηκε από τον Σατρουστεγούι ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα και ο Ρονάλντο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Το σοόυ του Πορτογάλου έκλεισε στο 58' όταν με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μπενζεμά ο οποίος με δύο γκολ στο 63' και στο 81' διαμόρφωσε το τελικό 7-1!